PRVÁ SLOVENSKÁ DIVADELNÁ DOMÉNA
| DIVADELNÉ PROGRAMY | NOVINKY | DIVADELNÉ PODUJATIA | DIVADLÁ NA SLOVENSKU | DIVADELNÁ LITERATÚRA | UDALOSTI | JUBILEÁ | DIVADELNÉ ČASOPISY | OCHOTNÍCKA SCÉNA | WEB ADRESY | DIVADELNÁ NITRA | DIVADLO V ČECHÁCH |
| HOME PAGE | NetHovory | SCENA.CZ | TEATRO.SK |

MESTSKÉ DIVADLO ŽILINA
AKTUÁLNY PROGRAM

Adresa: Horný val č. 3, 010 01 Žilina
Riaditeľ: Martina Jesenská
Telefón : Pokladňa: +421 /41/ 562 37 03, 0903 510 671
Obchodné oddelenie: +421 /41/ 56 23 802, 0915 968 592

Fax: ++421/41/ 562 38 02
Internet : http://www.divadlozilina.eu
Mail : info@divadlozilina.eu

Predaj vstupeniek:
Pondelok - piatok: 14:00-18:00 a hodinu pred predstavením v pokladni Mestského divadla Žilina.

Rezervácie a bližšie informácie: 041 562 3703, 0903 510 671, 0915 968 592 alebo info@divadlozilina.eu. Rezervácia vstupeniek je platná max. 3 pracovné dni, nevyzdvihnuté rezervácie budú posunuté do predaja pol hodinu pred začiatkom predstavenia (platí pri rezervovaní vstupeniek 3 a menej pracovných dní pred predstavením).

Pre mladých ľudí do 26 rokov, seniorov od 60 rokov a ZŤP platí na reprízy domácich predstavení (okrem rozprávok) zľava 50%. Študenti po preukázaní preukazu školy alebo indexu majú zvýhodnené vstupné na reprízy domácich predstavení: čihohra 3€, muzikál 4€. Študenti konzervatórií, VŠMU v Bratislave, AU v Banskej Bystrici, DAMU v Prahe majú po predložení preukazu školy vstup zadarmo. Pre organizované skupiny poskytujeme špeciálne zľavy.

Večerné predstavenia, ak nie je uvedené inak, začínajú o 19:00 hod.

Zmena programu vyhradená.

Charakteristika divadla:
Mestské divadlo Žilina bolo založené 1. 1. 1992 Mestským zastupiteľstvom a je financované z rozpočtu mesta Žilina. Doposiaľ uviedlo 94 premiér.
V rokoch 1999-2003 sa uskutočnila kompletná rekonštrukcia budovy divadla. Slávnostné otvorenie zrekonštruovaného divadla a uskutočnilo 19. 12. 2003.
Hlavným poslaním Mestského divadla Žilina je prinášať divadelné, kultúrne a umelecké produkcie v najvyššej umeleckej kvalite, rozvíjať a obohacovať prostredníctvom divadelného umenia život Žilinčanov, s presahom v rámci slovenského a medzinárodného kontextu.
Mestské divadlo sa svojim umelecko-dramaturgickým smerovaním usiluje zasiahnuť všetky segmenty mestského diváka. Vo svojom širokom činohernom repertoári má inscenácie od muziálu po štúdiové produkcie experimentálneho typu.

Súčasný repertoár:
R. Schimmelpfennig: SEČ (stredoeurópsky čas) (premiéra 30. 6. 2011)

Peter Handke: Podzemné blues (premiéra 14. 5. 2010)
Divadelná lahôdka pre náročnejších divákov, ktorá sa vysmieva všetkým „fašizujúcim" snahám o nápravu ľudstva za každú cenu.

Michał Walczak: Poľovačka na losy (premiéra 26. 2. 2010)
Romantická komédia, ktorá zosmiešňuje všetko a na všetky spôsoby – spoločenské rituály, vojnové a eštebácke praktiky, psychoterapiu či falošnú mytológiu.

Roland Schimmelpfennig: Pusch Up 1-3 (premiéra 4. 12. 2009)
Nemilosrdný mocenský boj o miesto vo vedení v istom gigantickom koncerne. Postupne sa medzi sebou stretávajú dvojice top manažérov – tri duely za cestou k úspechu a moci.

Dodo Gombár: Tretí vek (premiéra 17. 11. 2009)

Trpko-smiešna freska osudov ľudí, ktorí sa snažia vyrovnať so svojou minulosťou. Príbeh o tom, ako sa po roku 1989 „prevrátilo“ úplne všetko.

Sáva Popovič: Malý Leonardo (premiéra 6. 11. 2009)
Tajuplný príbeh o malom Leonardovi, ktorý jedného dňa nájde krídla z dreva a plátna. Leonardo býva na juhu Talianska, v malom mestečku Fiesole, kde kedysi pôsobil slávny vedec Leonardo da Vinci. Napínavá rozprávka s pesničkami na motívy knihy Sávu Popoviča o malom chlapcovi, ktorý uveril sebe a svojim snom a s napriahnutými krídlami sa dotkol oblohy.

William Shakespeare: Dvaja veronskí šľachtici (premiéra 26. 9. 2009)
Shakespearov dramatický debut originálnym spôsobom spája tému priateľstva a lásky. Príbeh o dvoch nerozlučných priateľoch Valentínovi a Proteovi, ktorí odchádzajú do sveta, aby si zocelili ducha v ušľachtilej spoločnosti a naučili sa všetko, čo má vedieť mladý muž, hoden svojho pôvodu. Cesty im však skomplikuje láska. Majstrovská komédia, plná rafinovaných humorných slovných hračiek a prudkých citových zvratov, v ktorej Shakespeare rozohral všetky struny svojho básnického a dramatického talentu. Slovenská premiéra.

Roland Schimmelpfennig: Žena z minulosti (premiéra 6. 5. 2009)
Provokatívny divadelný psychothriller o nedodržaných sľuboch a slovách, ktoré stratili váhu. Do takmer prázdneho bytu, z ktorého sa rodina sťahuje, prichádza neznáma žena, aby dnes už ženatému mužovi pripomenula sľub lásky, ktorý jej dal ako tínedžer pred 24 rokmi.

Martin Čičvák/ Peter Lomnický: Slovenská klasika za 120 minút (premiéra 23. 1. 2009)
Kabaretný pohľad na niekoľko kľúčových diel slovenskej literatúry. Studená sprcha, ktorá je dokonalým zrkadlom národných nerestí – od hľadania nepriateľa, cez alkoholizmus či vysnívanú zem, ktorá je všade, len nie doma. Strhujúca montáž z textov od Konštantínovho Proglasu až po Rudolfa Slobodu divákov presvedčí, že to, čo sa kedysi učili v škole, nie je až taká nuda. Že aj slovenská literatúra má silu. Slovenská premiéra.

Sergi Belbel: Mobil (premiéra 24. 10. 2008)
Teroristický útok na letisku a mobilné telefóny bizarne prepoja a radikálne zmenia osudy a správanie štyroch obyčajných ľudí. Silný príbeh o komplikovanej rodičovskej láske; o ľuďoch, ktorí si radšej zavolajú, akoby sa mali stretnúť; o nehe a príťažlivosti, ktorá vzniká medzi cudzincami. Inscenácia získala na festivale Nová dráma 2009 v Bratislave Cenu za najlepšiu inscenáciu súčasnej svetovej hry. Jana Oľhová získala za postavu Sary Zvláštnu cenu poroty festivalu Nová dráma 2009 za mimoriadny herecký výkon, Dosky 2009 za najlepší ženský herecký výkon sezóny a Výročnú cenu Literárneho fondu. Slovenská premiéra.

J. Winfield, A. Long, D. Singer: Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút (premiéra 19. 6. 2008)
Komédia, ktorá vracia Shakespearovi vtip, švih, pádnosť a lapidárnosť. Všetko, čo potrebujete vedieť o Shakespearovi, ale doteraz vám to nemal kto povedať. Bizarný kabaret na tému všetkých 39 Shakespearových hier, vrátane takých hitov, ako je Rómeo a Júlia, Othello, Macbeth, či Hamlet vo viacerých verziách. Slovenská premiéra.

Jean-Baptista Moliere: Lakomec (premiéra 2. 3. 2007)
Súčasná interpretácia jednej z najslávnejších Molierových komédií o spaľujúcej vášni vlastniť a náruživej závislosti na peniazoch. Príbeh ambiciózneho Harpagona a jeho famílie nesledujeme z Paríža. Žilinský Harpagon ovláda všetkých a všetko zo stoličky na palube svojej jachty. Tomu, aby si nahromadil ešte viac majetku, prispôsobuje aj vzťahy vo svojej rodine. Táto živá komédia triafa do čierneho – veď závislosť akéhokoľvek druhu vedie často k skoku cez palubu.

Ernest Bryll/ Katerzyna Gärtnerová: Maľované na skle (premiéra 15. 10. 2004)
Kultový muzikál o najznámejšom slovenskom hrdinovi, známy z dlhoročného účinkovania na doskách SND, prišiel do Jánošíkovho rodného kraja. Žilinská inscenácia ponúka bigbítovú verziu klasického muzikálu v hudobnej úprave Pavla Cabadaja, kde Jánošíka hrá frontman skupiny Arzén Jaroslav Gažo.

Ivan Stodola: Bačova žena (premiéra 23. 4. 2004, obnovená premiéra 3. 10. 2009)
Emotívne silná inscenácia o tom, že človek nemôže vlastniť človeka.

O sezóne: