O SEZÓNE 2013/2014 V SLOVENSKÝCH DIVADLÁCH

Bratislavské Štúdio L+S vstupuje do 31. divadelnej sezóny s ambíciou rozvíjať dramaturgiu, ktorá je mu vlastná - podporovať autorské divadlo, uvádzať atraktívne zahraničné tituly a venovať sa originálnej hudobnej produkcii.

V súčasnosti je v repertoári divadla trinásť hier, ktoré patria k osvedčeným titulom. Z vlaňajších noviniek napríklad s úspechom boduje hra Evy Borušovičovej: 69 vecí lepších než sex, ktorá mala premiéru v apríli 2013. Mierne trpká komédia zo súčasnosti okrem iného ponúka rady čo s manželským stereotypom, neverou, príťažlivosťou iných mužov, krízami rodičovstva, lákadlami v podobe výpredajov, sezónnych depresií, úzkostných spomienok a dobre vychladeného bieleho v chladničke.

Aj počas 31. sezóny bude divadlo pokračovať v úspešnom hudobnom mesačníku Music a la carte s exkluzívnymi hosťami. Vždy raz za mesiac (v piatok) sa na pódiu Štúdia L+S stretnú vynikajúci umelci, ktorých spoločným menovateľom je schopnosť zaujať. Ide nielen o stretnutie hudobníkov, ale priestor dostávajú aj výtvarníci, spisovatelia, básnici, režiséri, herci, tanečníci, fotografi a ľudia, ktorých by ste tam možno nečakali. V pláne divadla sú ale aj samostatné koncerty originálnych umelcov. Tradičnou súčasťou jesene v Štúdiu L+S je Festival českého divadla, ktorý sa tento rok začína 4. novembra. Dvadsiaty ročník ponúkne reprezentatívnu vzorku súčasnej divadelnej scény z produkcie Divadla Járy Cimrmana, Studia Ypsilon, Komorní Fidlovačky, Divadla Kolowrat, Divadla na Jezerce, A Studia Rubín a MeetFactory. Záber je naozaj široký, od klasiky, cez súčasné svetové hity, po autorské experimenty nezávislej scény. ,,Všetky predstavenia festivalu sú nielen veľmi kvalitné, ale na svojich domácich scénach aj veľmi úspešné. Verím, že zaujmú aj našich divákov, bez ohľadu na žáner a pôvod vzniku,“ hovorí výkonný riaditeľ Štúdia L+S Pavol Danišovič.

Prvou autorskou premiérou 31. sezóny Štúdia L+S je hra mladej českej dvojice - Michaela Doleželová a Roman Vencl. Krimikomédia Ani za milión!, v hlavných úlohách s Kamilou Magálovou a Mariánom Geišbergom bude mať v réžii Jakuba Nvotu premiéru 20.septembra. A už 28. septembra s ňou divadlo vycestuje do Košíc.

Režisér Jakub Nvota je aj iniciátorom, autorom a režisérom ďalšieho pripravovaného projektu. Spomínam na Paríž bude originálne inscenované dielo postavené na piesňach Jara Filipa a textoch Milana Lasicu. Hudobným supervízorom je Oskar Rózsa.

Aj s treťou plánovanou premiérou je spojený Jakub Nvota. V tomto prípade ako autor dramatizácie novely Petra Ustinova Starec a Mr.Smith. Vtipný text, kde sa irónia strieda s múdrym nadhľadom už má aj svojich dvoch hlavných protagonistov. Režisér Juraj Nvota do hlavných postáv obsadil dvojicu - Marián Geišberg a Marek Geišberg.

Po veľmi dobrých ohlasoch bude i v tejto sezóne Štúdio L+S spolupracovať pri letnom festivale „Leto hereckých osobností“, ktoré organizuje pražské Studio Dva. Okrem toho pripravuje na letné prázdniny exkluzívnu sériu hudobných koncertov a predstavení, v ľahkom „letnom“ duchu.

- lč-
17.9.2013